Een VR-opera over onze
onbestendige relatie met de vergankelijke werkelijkheid

Hoe verhouden we ons tot een wereld van dingen die voorbijgaan? Zijn we er een onderdeel van? Of kijken we er alleen maar naar? Zijn we een lichaam, of hebben we een lichaam? Ligt in die ambivalentie misschien de oorsprong van alle melancholie?

In Songs for a Passerby loop je op eigen kracht, voorzien van een VR-bril, door een muzikaal droomlandschap. Je volgt je eigen 3D spiegelbeeld en passeert langs verschillende scènes: een stervend paard, een koor van prevelende mensen, twee spelende honden. Songs for a Passerby is een meditatieve queeste, waarbij je even uit de werkelijkheid treedt en naar jezelf kijkt. Als poppenspeler van je eigen lichaam begeef je je in een poëtische ruimte waarin de melancholische vraag opkomt: ga ik voorbij aan momenten, of gaan de momenten voorbij aan mij?  

NB: Elke bezoeker krijgt een individueel tijdslot van ca. 30 minuten. Elke 15 minuten begint een nieuw tijdslot. Als je met meerdere personen wil komen, kun je meerdere tijdslots reserveren.

Regisseur Celine Daemen: “Door toeschouwers buiten zichzelf te laten staan en ze, met behulp van live 3D camera’s, de contouren van hun eigen ‘ik’ te laten zien, hoop ik dat de ervaring raakt aan een herkenbaar gevoel van melancholie, waarin we niet langer een onmiddellijke eenheid vormen met de wereld, maar ook tegenover haar staan. Zoals dichter Rainer Maria Rilke schreef: 
‘Dat is ons lot, altijd tegenover zijn, en niets dan dat.’ Met Songs for a Passerby heb ik een ervaring willen maken die de samenhang tussen de fysieke en metafysische wereld onderzoekt: Je bent zowel een lichaam dat door de ruimte beweegt, als een geest die daarnaar kijkt. De tijd trekt onvermijdelijk aan je voorbij, maar alle momenten blijven ook gelijktijdig naast elkaar bestaan. Je bent in de wereld en staat er tegelijkertijd buiten.”

Songs for a Passerby won de Grand Prize van de Venice Immersive 2023 van de Venetiaanse Biënnale.

Lees hier een interview met Celine Daemen over VR opera in muziek tijdschrijft Hémisphère son.

Regie Celine Daemen | VR art direction Aron Fels | Compositie muziek & geluid Asa Horvitz | Libretto Olivier Herter | Geluid & mix Wouter Snoei | Cast Nadia Amin, Vincent van den Berg, Hans Croiset, Sterre Konijn, Misja Nolet, Carl Refos, Michaela Riener, Eleonora Schrickx, Georgi Sztojanov, Garbo, Micha, Raffie, Rey | Productie Silbersee | In co-productie met Studio Nergens, VIA ZUID and Muziekgebouw Productiehuis | Ontwikkeld met de financiële steun van Fonds Podiumkunsten, het Nederlands Filmfonds en Stimuleringsfonds Creatieve Industrie

CREW Productie Nicky Groot | Development Sjoerd van Acker | Vormgeving fysieke ruimte Carlijn Veurink | 3D art Bats Bronsveld, Eline Oppewal | Vormgeving modellen Lisanne Hoogerwerf | Photogrammetry art Dajo Brinkman, Tommy Jansen | Kindercasting & begeleiding Luca Meisters (Sproet Casting)| Paarden training & begeleiding Chandrika Brevet (Asvayan Stables) | Technisch advies Cerezo Boldewijn | Poster afbeelding en stills | Aron Fels, Bowie Verschuuren

speeldata

  • Friday 5 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Saturday 6 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Sunday 7 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Monday 8 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Tuesday 9 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Wednesday 10 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Thursday 11 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Friday 12 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Saturday 13 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Sunday 14 July – 11:00 BIFAN Bucheon, Zuid-Korea tickets
  • Friday 19 July – 11:00 New Horizons IFF Wroclaw, Polen tickets
  • Saturday 20 July – 11:00 New Horizons IFF Wroclaw, Polen tickets
  • Sunday 21 July – 11:00 New Horizons IFF Wroclaw, Polen tickets
  • Monday 22 July – 11:00 New Horizons IFF Wroclaw, Polen tickets
  • Tuesday 23 July – 11:00 New Horizons IFF Wroclaw, Polen tickets
  • Wednesday 24 July – 11:00 New Horizons IFF Wroclaw, Polen tickets
  • Thursday 25 July – 11:00 New Horizons IFF Wroclaw, Polen tickets
  • Friday 26 July – 11:00 New Horizons IFF Wroclaw, Polen tickets
  • Saturday 27 July – 11:00 New Horizons IFF Wroclaw, Polen tickets
  • Monday 16 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Tuesday 17 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Wednesday 18 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Thursday 19 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Friday 20 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Saturday 21 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Sunday 22 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Monday 23 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Tuesday 24 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Wednesday 25 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Thursday 26 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Friday 27 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Saturday 28 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Sunday 29 September – 11:00 Sonica Glasgow tickets
  • Wed 23 Apr 2025 11:00 De Singel Antwerpen tickets
  • Thu 24 Apr 2025 11:00 De Singel Antwerpen tickets
  • Fri 25 Apr 2025 11:00 De Singel Antwerpen tickets
  • Sat 26 Apr 2025 11:00 De Singel Antwerpen tickets
  • Sun 27 Apr 2025 11:00 De Singel Antwerpen tickets
  • Wed 18 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets
  • Thu 19 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets
  • Fri 20 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets
  • Sat 21 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets
  • Sun 22 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets
  • Mon 23 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets
  • Tue 24 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets
  • Wed 25 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets
  • Thu 26 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets
  • Fri 27 Jun 2025 10:00 Bozar Brussel tickets

CREDITS

Direction Celine Daemen VR art direction Aron Fels Music & sound composition Asa Horvitz Libretto Olivier Herter Sound and Mix Wouter Snoei

Production Silbersee, in co-production with Studio Nergens, VIA ZUID and Muziekgebouw Productiehuis

Developed with the financial support of The Performing Arts Fund NL, the Netherlands Film Fund and Creative Industries Fund NL

CAST

Nadia Amin, Vincent van den Berg, Hans Croiset, Sterre Konijn, Misja Nolet, Carl Refos, Michaela Riener, Eleonora Schrickx, Georgi Sztojanov, Garbo, Micha, Raffie, Rey

CREW

Production Nicky Groot Development Sjoerd van Acker Design physical space Carlijn Veurink 3D art Bats Bronsveld, Eline Oppewal Model design Lisanne Hoogerwerf Photogrammetry art Dajo Brinkman, Tommy Jansen Child casting & child wrangling Luca Meisters (Sproet Casting) Horse training & horse wrangling Chandrika Brevet (Asvayan Stables) Technical advise Cerezo Boldewijn

In Songs for a Passerby you can hear fragments of songs written by Hildegarde von Bingen and echoes of melodies (including the song “O u Poli, Drevo”) sung by the esteemed Ensemble Drevo (tradition) of village Kryachkivka, Poltava, Ukraine – Slava.

Thanks to coaches Guido Jansen (dramaturgy), Yannis Kyriakides (music), Ravian van den Hil (context), Elke Müller (philosophy), Toffey (marketing), Ezra Bredius (business), Katrien Sitters (business), Imke Muriël van Herk (PR)

Thanks to Jackie Smeets, Elsa Domingos Cristovao, Joost Schrickx, Leon Brevet, Evi Moeremans, Rafael Wisniewski, Leslie De Pauw, Elvire Schoeters

COLOFON

Editors Jan Van den Bossche & Celine Daemen — Translations Theo Proeskie Poem Rilke Kline, A.S. (2001) The Eighth Elegie. The Poetry of Rainer Maria Rilke. Poetry In Translation Images Aron Fels & Bowie Verschuuren Graphic design Lise Bruyneel / la fabrique des regards